Hromosomi-paketi nasljedne informacije
Danas se izvinjavam zrelijoj publici koja ponešto zna o ovim stvarima - pisaću o hromosomima. Ko sve zna, ili misli da zna, nek ne čita dalje.
Dakle - razvalili smo građu DNK - znamo od čega se sastoji, šta to (otprilike) radi, kako je je šifra DNK povezana sa proteinima, a proteini sa osobinama i nasljeđivanjem. Također, nikad nije naodmet naglasiti da od danas, pa nadalje i buduće smijete govoriti samo de-en-ka ili di-en-ei, jer de-en-a ništa ne znači. Zašto- vratite se na post o DNK.
Ok, šta su onda hromosomi?
Prije nego što ispričam šta su, opet ću naglasiti kako se dosta stvari iz ovog svijeta biologije nepravilno izgovara i nakazi. Čula sam i vidjela "hromoZONE", "hromosoNE"...Ništa od ovoga nije pravilno i ništa ne znači.
Riječ "hromosom" dolazi od grčke riječi hromos=boja i soma=tijelo, dakle radi se u nekakvim obojenim tjelašcima. Naime, kada se na stanice u preparatu primijene tehnike bojenja, kako bi detalji i strukture bili vidljiviji, ova tjelašca primaju boju mnogo jače nego ostatak stanice - oni su hromofilni.
U suštini, hromosomi jesu "paketići" DNK. Naime, DNK u stanici svih organizama koji imaju stanice sa organelama, a jedro jedrovu membranu imaju DNK posloženu u nekoliko paketa - a ne onako razbacanu. Suštinski, hromosomi jesu dugačke niti DNK spletene oko nakupina posebnih proteina - histona. Kako se svako malo odvija transkripcija DNK na iRNK, tako hromosomi imaju i nešto RNK. Niti DNK u koje su upleteni proteini histoni se zovu hromatin.
Eh, sad ima jedna mala finta kod ovih hromosoma (možete slobodno reći i kromosoma): vrlo ih je teško umjetnički realno prikazati. Naime, nikada ih ne možete prikazati onako kako oni stvarno izgledaju u stanicu - klupko niti DNK, međusobno prepletenih i, na prvi pogled, nerazmrsivih.
Finta je u tome što se hromosomi u ovakvom obliku mogu vidjeti tek u prometafazi i metafazi stanične diobe . kada su najdeblji", najjače obojeni. Zato ih naučnici i posmatraju i broje upravo u prometafazi stanične diobe - kada su odvojeni jedni od drugih, a i istovremeno je DNK najviše kondenzirana te se čini kako su hromosomi "najdeblji". Međutim, to je period kada nema transkripcije sa DNK na RNK - nema biosinteze proteina.
Zapravo, onda kada ima transkripcije, tada su hromosomi jedva vidljivi, praktično nevidljivi, jer jer DNK razvučena, a ne sklupčana. Dobro bi bilo upamtiti da razvučena, a nevidljiva DNK znači da ima biosinteze proteina, a sklupčana i vidljiva da biosinteze nema. Ili - rastegnuta DNK - aktivno stanje, sklupčana- pasivno. Kao na crtežu ispod, gdje prvi dio prikazuje aktivni hromatin, a drugi metafazni, "pasivni":
Primjedbe
Objavi komentar