Digitalno skeniranje otkrilo zlatno srce egipatske mumije
Nevjerovatno
detaljna digitalna tomografija (CT skeniranje) mumije „Zlatnog dječaka" iz
drevnog Egipta otkrila je skrivene dragulje - ali stvarno dragulje i blago.
Unutar tijela mumije tinejdžera pronađeno je 49 amuleta, od kojih su mnogi
izrađeni od zlata.
Ova mumija ima pozlaćenu masku i po tome je i dobila ime. Istraživači misle da je imao oko 14 ili 15 godina kad je umro jer mu se umnjaci još nisu pojavili.Ova mumija pokazuje egipatska vjerovanja o smrti i zagrobnom životu tokom ptolemejskog razdoblja.
Zlatni dječak prvobitno je otkriven 1916. na groblju u južnom Egiptu, a od tada je pohranjen u podrumu Egipatskog muzeja u Kairu. Mumija je bila položena u dva sanduka, vanjski s grčkim natpisom i unutrašnjim drvenim sarkofagom.
Tokom analize skeniranja, istraživači su otkrili da su deseci amuleta, koji se sastoje od 21 različitih oblika i veličina, strateški postavljeni na njegovo tijelo ili unutar njegovog tijela.
Oni su uključivali
amulet s dva prsta pored dječakovog penisa, zlatnog skarabeja smještenog unutar
torakalne šupljine na mjestu srca, veličine oko 4 cm i zlatnog jezika. Jezik
je, smatra se, bio zlatan da bi „omogućio pokojniku da govori u zagrobnom
svijetu".
Drevni Egipćani su vjerovali kako ovi amuleti obezbjeđuju siguran put u zagrobni život. Prema Knjizi mrtvih, srce -amulet skarabeja potrebno da ušutka pravo srce kada osobi bogovi sude na putu u zagrobni život.
Skarabej stavljen je u šupljinu trupa tokom mumificiranja kao zamjena za srce ako je tijelo ikada iz bilo kojeg razloga bilo lišeno ovog važnog organa.
Nalazi su objavljeni 24. januara u časopisu Frontiers of Medicine.
Primjedbe
Objavi komentar